Jubilarni 30. Jazz Fair Čakovec slavio se čak tri dana, od 21. do 23. studenog, a nastupila su 4 različita sastava i jedan solo izvođač. Prve večeri slušali smo Big Band Čakovec pod vodstvom Jošue Kovačevića koji nas je iznenadio novim programom i gošćom, vokalnom solisticom Sarom Kovačević koja je izvela nekoliko standarada uz dašak soula u interpretaciji. Drugi sastav večeri bili su gosti iz dalekog New Yorka, Kelly Green Trio koji je, srećom, u svom gustom rasporedu pronašao vremena za europsku turneju i tako završio i na našem festivalu. Vrlo karizmatična i osebujna pijanistica i vokalistica Kelly Green nastupila je uz dva vješta i talentirana glazbenika; kontrabasista Lucu Soula i bubnjara Žana Tetičkovića umjetničkog imena Jean John. Trio je izveo nekoliko standarada, no publiku je osvojio autorskim repertoarom prožetim dubokim iskrenim osjećajima.
Druge večeri prvi nas je dočekao Clemens Christian Poetzsch, pijanist s njemačkom adresom. Poetzsch je izvodio autorsku glazbu na glasoviru, uz primjesu elektronike, a svojim nas je kompozicijama odvodio u kakav paralelni svijet bez gravitacije i vremena. Primjetan je bio utjecaj klasike, jazza i još mnoštva žanrova, no uglavnom ih nije bilo moguće razgraničiti pa je najbolja ideja bila prepustiti se toploj magličastoj atmosferi koju su stvorili. Nakon Poetzscha uslijedio je projekt An Evening With Eric Claptons’s Songs sjajnog riječkog gitarista i producenta Ivana Pešuta. Na pozornici mu se pridružilo još 7 glazbenika, a sve kako bi što bolje i bogatije izveli najpoznatije pjesme blues majstora Erica Claptona. U posve opuštenom ozračju, kako na pozornici, tako i u publici, uživali smo u hitovima kao što su Layla, Wonderful Tonight, Tears in Heaven i Cocaine i mnogim drugima.
Zadnja večer bila je rezervirana za Marka Tolju, njegov septet i glazbu Franka Sinatre. Tolja nam je dokazao da se itekako dobro snalazi u swingu, a osim Sinatre na repertoaru se našlo još velikana kao što su Nat King Cole i Stevie Wonder. Vidno dobro raspoložen, imao je sjajnu interakciju s publikom i zabavljao sve prisutne svojim dosjetkama. Čaroban trenutak dogodio se kada je zapjevao prvi stih međimurske Dej mi, Bože, joči sokolove, a cijela dvorana Centra nastavila je i otpjevala pjesmu do kraja. Iako smo kroz čitav repertoar imali priliku uživati u njegovom ogromnom talentu, nasreću, izveo je i nekoliko autorskih pjesama kroz koje nam je donio emocionalno najsurovije interpretacije večeri.
Tri posve različite večeri svakome su pružile priliku da pronađe ponešto za sebe. Rođendanski 30. Jazz Fair proletio je zaista brzo, tako da se već veselimo njegovom 31. izdanju i svim ostalim jazz pothvatima u 2025.
0 comments on “Jubilarni 30. JAZZ FAIR”