- 48. MAJSKI MUZIČKI MEMORIJAL JOSIP ŠTOLCER SLAVENSKI / UZ 125. OBLJETNICU ROĐENJA JOSIPA Š. SLAVENSKOG
- utorak / 11.5.2021. u 19:00 sati / Izložbeni prostor / otvorenje izložbe
DORICA MATJAN
MOJA PJESMA MEĐIMURSKA
slike
Biografija
Dorica Matjan rođena je 1973. godine u Zagrebu u umjetničkoj obitelji porijeklom iz Čakovca. Diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1997. godine u klasi profesora Vasilija Josipa Jordana. Bavila se pedagoškim radom, ilustracijom i organiziranjem izložbi. Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika od 2006. godine i Hrvatskog društva likovnih umjetnika. Sudjelovala je na više likovnih kolonija. Izlagala je na 38 samostalnih izložbi u Zagrebu, Varaždinu, Čakovcu, Križevcima, Krapinskim Toplicama, Splitu, Dubrovniku, Starom Gradu na Hvaru i Murteru, i na 50 skupnih izložbi. Dobitnica je 1. nagrade na izložbi “Kunst in der Stadt” u Mainzu 2003. godine. Živi i radi u Zagrebu.
MOJA PJESMA MEĐIMURSKA
Za izraziti prožimanje glazbe i slike traži se poseban senzibilitet za provedbu sinteze umjetničkih vrsta, u kojoj će događanje slike, kao što je kod Dorice Matjan, unijeti karakter pjesme ili neke veće skladbe. Već je ranije Dorica gradila dijalog s nekim skladateljem, nekim ostvarenjem kao što je primjerice bilo s Georgom Fridrichom Handelom i njegovom “Muzikom na vodi”, povodom 300. godišnjice (1717.) skladanja ove suite. Ovoga puta skladatelj je rodom iz Čakovca, Josip Štolcer Slavenski(1896. – 1955.) koji je u svom osebujnom, velikom opusu i obradio i harmonizirao lijepe, i svima nam drage međimurske narodne napjeve. Glazbenom opusu Slavenskog daje se, a posebno u Čakovcu, pažnja u njemu posvećenim danima, u kojima i izložba Dorice Matjan podržava visoku umjetničku razinu te svečanosti. Dorica je pošla ne samo od poznavanja već i posvojenja značajnog djela stvaralaštva Slavenskog, koncentrirajući se u ovom ciklusu, na segment popularan i kod šire publike, koja s ponosom prihvaća baštinu međimurskih korijena.
I nižu se slike (skladbe). Spomenimo neke. “Voda zvira” u dinamičnoj slikarskoj teksturi crtovlja i točaka sugerira neprekidno obnavljanje izvora (života). “Klavirska minijatura” osmišljena je simpatičnom doslovnošću minimaliziranja glazbala, kojim izvedene sonate nadilaze ograničenje vremena i prostora, u utkanosti u meditativno plavetnilo. U slikama “Ftiček veli” i “Pjesme moje majke” Dorica u pulsiranje kolorističke podloge satkane mnoštvom blago geometriziranih “molekula” unosi pticu, odnosno tek obrisom naznačen portret majke (a i svoj), pretvarajući činjeničnost u emotivnost, divljenja spram prirode, i prisnosti u životnoj radosti. A na slikama svojevrsnog para, srodnog rastera s tkivom usitnjenih faseta i teče Mura i zeleni se dubrava, kao znakovi širine pejzažnog. Arhitektoniku nekoliko ostvarenja čini egzaktnost pet linija notnog crtovlja. U “Mojoj pjesmi” ono je nositelj vesele kompozicije, u tempu allegra, potencirane neposrednošću dodira otvorene boje, dok u slikama “Međimurje kak si lepo zeleno” i “Kvartet” umnoženo crtovlje stvara strogu ritmičnost scene, gdje s jedne strane nijanse zelene boje, a s druge broj crtačkih konstrukcija, odnosno siluete četiri violine naznačuju motiviku slika. Notno crtovlje tvori i poprečnu gredu križa, pa iako smo na Golgoti, oznaka je za zapis nebeske glazbe, u melodijama ispunjenih svjetlom, svjetlom preobraženog Kristovog tijela. Ozračja sakralnog uprisutnjenog i u treptavom dodiru oblika i kod drugih tema.
Stanko Špoljarić
0 comments on “DORICA MATJAN / MOJA PJESMA MEĐIMURSKA / slike / izložbeni prostor CZK / 11.5.2021. – 25.5.2021. / uz 48. MMM JOSIP ŠTOLCER SLAVENSKI”